Eesti Rahvusraamatukogu on äsja  digiteerinud ja Digarisse lisanud veel  kolm Wilholmi raamatukogu rariteeti:


https://www.digar.ee/arhiiv/nlib-digar:1006749 


https://www.digar.ee/arhiiv/nlib-digar:1006751 


https://www.digar.ee/arhiiv/nlib-digar:1006752 


Teoste metaandmed on lisatud ka ESTER- i kataloogi.

Share this page

Uus alamleht

Raamatukogu kodulehele on üle toodud Lääne-Virumaa Ajaraamatu : Liber Occidentale Vironiae sait, kuna WAB toimetab sealset infot. Sama leht oli ka Facebookis, kuid Facebook ehk Meta pidas sellist ladinakeelset ajaloolist kirjavara vihakõneks (!!!) ning sulges selle. 

Varsti kogu leht siin nähtav!

Wilholmi Raamatukogu 2020-2021 komplekteerimisaruanne

Wilholmi Raamatukogu 2020-2021 komplekteerimisaruanne

Andmeuuendus!

Kataloogid on uuendatud ning avalikuks kataloogiks jääb kodulehel ikka ZOTERO. Endnote kataloogis on veel teostada laadimisi, mis ootavad programmiarendaja tehniliste uuenduste taga. Probleemid tulenevad Endnote 9 ja Endnote 20 vigastest koodidest ja halbadest tehnilistest lahendustest ning programmi tootja Clarivate Analytics lubas vead kasutajate gategoorilisel nõudmisel kõrvaldada.

Ars pro medicinalis!

24.nov. kuni aasta lõpuni on Rakvere Haigla registratuuri fuajees näha näitust vanadest meditsiiniraamatutest- ja käsikirjadest alates 18. sajandist Wilholmi Raamatukogust.  Näitus kannab nime "Ars pro medicinalis" (Kunst meditsiiniliseks). Dokumendid on seotud Virumaaga 20. sajandi algusest. Huvitavad meditsiinilised käsiraamatud s.h. ka Gustav Arveliuse 1790 aasta maarahvale tasuta jagamiseks (tiraaž 10 000 eks.) esimene eestikeelne esmaabi raamat "Ramma Josepi Hädda- ja Abbi Ramat. Näitusega võimalik tutvuda kõigil tööpäevadel, mil registratuur avatud 8.00-19.00.

Bibliofiilia foorum avatud

Esimene Eesti bibliofiilia foorum on avatud. Vestluseks nõutav registreerimine ja sisselogimine.

Foorum asub siin:

WAB online-kataloogi andmebaaside parandused

Ehk olete tähele pannud WAB raamatukogu online-kataloogides Zotero ja Endnote-Web, et üldloendite andmeridadel on paljudel teavikutel lüngad, eriti aastaarvude lahtris. Online-kataloog saab andmebaasi kirjed nii nagu need on raamatukogu peakataloogis. Võimalik teha ka parandusi online keskkonnas, kuid sellel pole mõtet, sest viga jääb ikkagi peakataloogi ja vigu peab kõrvaldama just seal. Millest sellised vead? Nimelt, kui WAB võttis kasutusele elektronkataloogisüsteemi, oli kasutusel ProCite -5 programm. Selle programmi arendamine aga tootja Thomson Reutersi poolt lõpetati ning kataloogi kindluse tagamiseks tuli üle minna sama firma poolt pakutavale uuele programmile Endnote X5. Selle programmi viimane uuendus on Endnote X7.5, kus on parandatud versiooni X7.2 vead. Andmete konverteerimisel ProCite-st Entnote-sse toimusid andmeväljades mõned nihked, nii näiteks umbes pooltel teavikutel nihku aastaarv "Year" realt "Original publication" reale ja sarjaandmed "Series" saadavuse "Notes" reale. Nüüd on tarvis uues programmis need nihkumised käsitsi omale kohale tagasi sisestada. Prioriteetne on WAB ehk vanatrükiste andmete korrastamine ja seejärel WBB, uustrpkised ning lõpuks perioodika ja väiketrükised. WAB fond peaks saama mai kuu lõpuks korda seatud. Seejärel kustutatakse online andmebaasist kõik WAB andmed ning laetakse korrastatud andmetega andmebaas uuesti online keskkonda, Endnote ja Zotero serveritesse. Edaspidi tehakse Endnote keskonnas väiksemad parandused ja uued lisandused andmebaaside sünkroniseerimistega. Paar kuud on proovitud ka kataloogiprogrammi Menddeley ja selle online versiooni, kuid selle katsetused lõpetatakse üsna pea ja kasutusele ei võeta. Põhiprogramm on küll hästi kasutatav, kuid online  versioon on väga puudulik, üle 50 kirje see onlinesse üles ei laegi. Seega, see programm on mõeldud siis personaalseks kasutamiseks, näiteks autorid saavad vaid enda editeeritud publikatsioone onlines näidata.

Euroopa integreeritud arhiiviotsing

   Paljudel juhtudel on ühe või teise infoallika otsimine arhiividest tüütu töö, eriti siis, kui andmeid peab otsima ka teistest riikide arhiividest. Nüüd on tänu arendatud digisüsteemidele see ettevõtmine väga lihtsaks tehtud. Sisestate vaid nimetuse ja süsteemis toimub vastete otsimine ühisest Euroopa Liidu arhiivivõrgustikust.

Portaal on siin: 

Wilholmi Raamatukogu online-kataloog on nüüd kõigile kättesaadav sellel aadressil:
https://www.zotero.org/groups/wilholmi_raamatukogu/members
Kataloogi sisenemisel klikkige Library lingile. Edasi avaneb kataloog, vasakul on taas Library link, see koondab kokku alumised andmebaasid WAB - uued- ja vanad trükised, perioodika ja WAG - väiketrükised. Nende kaustade koosotsing toimub ka siis, kui Library lingile ei kliki ehk siis võite kohe otsinguid alustada lehele sisenemisel. Alustage otsinguid paremal asuvast otsingulahtrist, seal on ka rippmenüüs valikud, kas piiritletud otsing või üleüldine (full text). Kui vasteid tuleb liiga palju, on võimalik otsida WAB ja WAG kaustadest eraldi, klikkides enne otsinguid nendele kaustadele. Kui saate päringule vasted, siis vastetele klikkides avanevad täpsemad andmed.
KATALOOG ON VEEL ARENGU- JA TESTIMISE JÄRGUS NING ALATI EI TULE KÕIKIDELE MÄRKSÕNADELE VASTEID, KÜLL AGA PEALKIRJADE JÄRGI OTSINGUTELE ALATI!
________________________________________________
Kataloogile lisaks on ka online bibliograafiline andmebaas ResearcherID, kus kõik trükised tähestikulises järjestuses ning ja hangib andmeid peakataloogist Reuters Endnote. Samuti veel arendamisjärgus!
Asub siin: http://www.researcherid.com/rid/A-3807-2016
________________________________________________
Teadusraamatukogude ja teiste koostööpartnerite jaoks on peakataloogiga sünkroniseeritud online-kataloog Endnote web keskkonnas: https://www.myendnoteweb.com/EndNoteWeb.html…& 
See on ametkondlikuks kasutamiseks ja eeldab sisselogimist parooliga. Seal on Endnote programmi kasutuskeskkond onlines.

Kataloog internetti

Mida on uut Wilholmi Raamatukogu IT- valdkonnas!
Praegu peakataloogina sisesüsteemis on kasutusel Reuters Endnote kataloogiprogramm, millele just lisandus juurde selle kataloogi online versioon Endnote Web. See annab võimaluse kataloogi kasutada ükskõik kus internetis. Hetkel on online versioon arendamisel ja testimisel ning seda saavad kasutada vaid välja valitud testkasutajad, sisse logides. 
Peakataloogi sisestatud andmed sünkroniseeritakse pilves asuvate andmefailidega ning tehakse online portaalis nähtavaks. Kui lugeja kasutab online kataloogi, siis päringud toimuvadki pilveserveris asuvate andmebaaside vahel.
Lõpetatud on www.libervironia.edicypages.com lehe arendamine ja see sait kolib kohe uude keskkonda üle ning jätkab raamatukogu nimelise lehena.